Homo_naledi

Homo naledi żył w czasach człowieka rozumnego: oszacowano wiek kości z jaskini Rising Star

Homo_naledi
By John Hawks, Marina Elliott, Peter Schmid et al. (doi:10.7554/eLife.24232.008) [CC BY-SA 4.0], via Wikimedia Commons
Znalezione w jaskini Rising Star w Południowej Afryce kości osobników gatunku Homo naledi okazały się znacznie młodsze niż przypuszczano. Ten prymitywny gatunek Homo, podobny do żyjących ok. 2 milionów lat temu Homo habilis i Homo erectus, żył w późnym okresie środkowego plejstocenu.

Od roku 2013 w południowoafrykańskiej jaskini Rising Star odkryto tysiące szczątków nieznanego wcześniej gatunku Homo naledi. Uwzględniając warunki geologiczne zachowania materiałów w jaskini, stosując analizy paleomagnetyczne nacieków oraz datowanie wieku zębów metodą ESR i uranowo-torową określono wiek kości na 236-335 tysięcy lat. Oznacza to, że gatunek ten żył w czasie, gdy Homo sapiens wytwarzał już proste narzędzia, a nie jak przypuszczano wcześniej – na podstawie jego budowy anatomicznej, że żył w czasach prymitywnych gatunków Homo.

Dla uniknięcia błędu badania były prowadzone na kilku uczelniach (University of the Witwatersrand, James Cook University, University of Wisconsin-Madison) niezależnie oraz dodatkowo w kilkudziesięciu międzynarodowych instytucjach. Zespołem badaczy kierował Lee Rogers Berger z University of the Witwatersrand. Poza podaniem informacji o wieku tych homininów, przedstawiona została informacja o odkryciu kolejnej komory jaskini, Lesedi, zawierającej kolejne szczątki tego gatunku. Poprzednie znalezisko ulokowane było w komorze, która nazwano Dinaledi.

Ponieważ Homo naledi żyli w tym czasie, w którym wytwarzano narzędzia, nie jest do końca pewne, czy wcześniejsze odkrycia archeologiczne dotyczyły zawsze narzędzie wykonywanych przez gatunek Homo sapiens. Lee Berger stwierdził, że być może jeszcze jakieś inne nieodkryte gatunki homininów tworzyły narzędzia, co może zmienić sposób myślenia o ewolucji człowieka.

John Hawks, który kierował razem z Bergerem tymi badaniami, twierdzi, że niżej położona i trudniej dostępna komora Lesedi służyła jako miejsce grzebania zmarłych. Wcześniej podobny przypadek chowania zmarłych odkryto w w położonej na terenie Hiszpanii jaskini Sima de los Huesos, w której żyli neandertalczycy.

Autorzy, Źródło: Wikinews
na licencji CC-BY 2.5

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *